Hangi Dili Öğrenmeliyim? (İkinci Yabancı Dil)

Hangi dili öğrenmeliyim? sorusunun cevabı coğrafyayla ve yapılan işle ilgilidir tamamen. Coğrafya ve mesleği dikkate almadan verilecek bir kararla ikinci yabancı dil öğrenmeye kalkıştığımızda sonucu vakit kaybı olarak değerlendirebiliriz. Bilginin gerçek hayatta işe yararlı olması gerekliliği dil için de geçerlidir. Mandarin Çincesi ilginizi çekebilir fakat size ne katacağını tekrar düşünmenizde fayda olabilir.

Osmanlı klasik medrese eğitiminde Arapça’yı önceliyordu. Arapça yanında Farsça da öğretiliyordu fakat asli yabancı dil dinin de etkisiyle Arapça idi. Bu eğilim Tanzimat Dönemi ile birlikte değişti. Yeni okulların çoğunda Fransızca öğretiliyordu. Tanzimat Dönemi’nde Osmanlı Fransa ile yakın ilişki içerisindeydi ve Fransa Osmanlı dış politikasındaki en önemli aktörlerden biriydi. Atatürk ve Kazım Karabekir gibi isimlerin iyi Fransızca bildiklerini biliyoruz.

Günümüzde ise İngilizce okullarımızda öncelikli olarak verilen yabancı dil. Ticaretimizin çoğunun Avrupa ülkeleriyle olması, ABD gibi bir devin bu dili kullanması gibi birçok sebep bu dili seçmemizde etkili olmalı. İngilizce artık dünyanın kabullendiği ve öğrendiği bir dil olduğu için ilk öğrenilmesi gereken dilin İngilizce olması yerinde gibi. Nevşehir’de karşılaştığınız bir Çinli ile İngilizce konuşabildiğiniz gibi Batum’da karşılaştığınız bir Rus ile de İngilizce konuşabiliyorsunuz.

İkinci dil olarak hangi yabancı dili öğrenmeliyim sorusuna cevap vermeden önce birkaç veriye bakalım. Veriler @spectatorindex hesabından. Buradaki veriler hangi dillerin dünyada daha ön planda olduğuyla ilgili bize bilgi veriyor. Özellikle bilgilenme araştırma amaçlı dil öğreneceksek bu dilin İngilizce olması gerekiyor. İnternetteki içeriğin devasa bölümü İngilizce sitelerden oluşuyor. İngilizce sayesinde yabancı basını takip edebilir, alanla ilgili araştırmaları izleyebilir ve merak ettiğimiz konular hakkında geniş bir bilgi havuzuna ulaşabiliriz. Programlama dilleri de İngilizce.

Dünyanın en güçlü dilleri:

1. English
2. French
3. Mandarin
4. Spanish
5. Russian
6. Arabic
7. German
8. Japanese
9. Portuguese
10. Hindi

Toplan konuşan insan sayısı, 2017 (milyon)

English: 1212
Mandarin: 1107
Hindi and Urdu: 697
Spanish: 512
Arabic: 422
French: 284
Malay: 281
Russian: 264
Bengali: 261
Portuguese: 236
Punjabi: 148
German: 132
Japanese: 128

2050’de en gelişmiş ekonomiler:

1. China
2. India
3. US
4. Indonesia
5. Brazil
6. Mexico
7. Japan
8. Russia
9. Nigeria
10. Germany

İnternetteki içerikler hangi dilde?

İkinci yabancı dil olarak hangi dili öğrenmeliyim?

İkinci yabancı dil için coğrafya ve mesleki alan daha çok önem kazanıyor. Hangi dili öğrenmeliyim sorusu bu noktada kişiselleşiyor. Eğer felsefe eğitimi alıyor ve felsefede uzmanlaşmak istiyorsanız Almanca sizin için doğru dil oluyor. Tarihçi iseniz çalıştığınız konuya göre İtalyanca veya Rusça öğrenmeniz gerekiyor. Arap turistleri yayla turizmi için Karadeniz’e getirmeye çalışıyorsanız da sizin için doğru dil Arapça olabilir.

Dilin gerçek hayatta işe yararlılığı meselesi unutulmamalı. Sırf keyif için öğrenilen ve kullanılmayan dil zamanla unutulacaktır. Dil beslenmesi gereken bir şey. İngilizce en avantajlı dil bu konuda. Rusya ile kereste işleri yapan bir tanıdığım için öğrenmesi gereken dil Rusça idi. Bir tanıdık ise indirim marketleri konseptini uygulamak için İran’a gitmişti ve Farsça öğrenmek için özel ders aldığını anlatmıştı.

Bir ülkede yaşamanız söz konusuysa bu konuda pek düşünmenize bile gerek yok. O ülkenin dilini öğrenmeniz gerekecektir. Eğer bir iş durumunuz yok ise de size yararlı olabileceğini düşündüğünüz konuları inceleyin. Hangi dili öğrenmek size bir şey katabilir buna dikkat edin. Hangi dili öğrenmeliyim? Evet Fransızca. Kulağa çok hoş geliyor demek doğru bir yaklaşım olmayabilir.  Yaptığınız işle ilgili hangi dili öğrenmek bir fırsat kapısı açabilir ya da sizi daha iyi yapabilir?

İşinizin uzmanları ile konuşarak bilgi alabilirsiniz. Bu mesleği yaparken hangi dillerin işlerine yaradığını sorabilirsiniz. Birinci yabancı dil için kolayca İngilizce demek mümkün. İkinci için ise sizin şartlarınız önemli. Liselerimizde ikinci dil olarak çoğunlukla Almanca verildiği aklımızda olsun. Bir Asya dili öğrenilecekse Batı ile en entegre durumda olan Japonca bir seçenek olabilir. Şu sitedeki hangi yabancı dili öğrenmeliyim konulu yazıya bakabilirsiniz. Umarım yazı yardımcı olmuştur.

Bir yanıt

  1. Ekonomi ve bankacılık üzerine eğitim alanlar ikinci dil olarak Rusça öğrenebilirler. Twitter’da Mahfi Eğilmez bir Uluslararası Bakacılık ve Finans öğrencisinin ikinci dil olarak hangi dili öğrenmeliyim sorusuna Rusça cevabını verdi. Önemli bir tavsiye.

    https://mobile.twitter.com/mahfiegilmez/status/1168024017296486400

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın